Náš klub, jenž je nejstarším střeleckým klubem v Plzni, byl nově založen v roce 1953, pod tehdejším SVAZARMEM, jako Krajský střelecký klub a měl sídlo proti divadlu J.K. Tyla (AUTOTURIST).
Stát se jeho členem bylo ctí všech střelců a bylo podmíněno dosažením minimálně II. výkonnostní třídy. Ta se dala nejsnáze získat v některém ze střeleckých kroužků, pod vedením starších kamarádů, s malorážkou vleže. S malorážkou začínali prakticky všichni. Někteří u ní zůstali a stali se základem silného krajského družstva jako například Ing. Jiří Janda, Ing. Miroslav Balda, Milada Tejčková, a další. Od těchto mistrů, pak všichni nově příchozí "bažanti", získávali první střelecké zkušenosti.
Pistoláři nezůstávali pozadu a pánové, Karel Lochman, Antonín Pechr, Oldřich Žáček, Alois Zahálka, Stanislav Roubík a mnoho dalších (Vejvoda, Šašek, Řezníček, Kautský, Giebitz), byli dlouhá léta pojmem a tvořili pevné jádro klubu.
Nesmíme zapomenout ani na funkcionáře a zmínit zde alespoň jména bývalých předsedů klubu pana Jaroslava Bardouna, Jan Fialu, Evžena Lva, Jaroslava Kautského.
Doba žádala své a pod heslem "Za masovost, za rekordy", vznikaly nové základní organizace a nových střeleckých klubů začalo přibývat jako hub po dešti. Byly prakticky v každé městské čtvrti, v každém podniku či závodu Škodovky. Dle bývalých statistik bylo, po kopané, nejvíce registrovaných sportovců právě ve střelbě. Všechno špatné je pro něco dobré a tak někteří "Střeďáci" se stali tahouny nově vznikajících klubů (Slovany, Pivovary) a snažili se pozvednout výkony své i kamarádů. V sousedství středisek vrcholového sportu Pražské DUKLY a RUDÉ Hvězdy Plzeň vyrůstali, v mnohem skromnějších podmínkách, opravdoví mistři. Na střelnici na Košutce, se zbraněmi ZKM 455/456, či DRULOV, Champion, Margolin, natož MC12 či Hammerli, dosahovali úctyhodných výsledků a dělali radost sobě i městským či krajským funkcionářům (Jaroslav Forejt, Václav Balín, Miroslav Forman).
A teď ti neúspěšnější, snad se neurazí, když nepoužiji jejich tituly MS, ZMS a pod. a nevyjmenuji jejich úspěchy, jen je prostě všechny neznám:
- Karel Bulan – pušky
- MUDr. Antonín Šváb - pistole
- Antonín Schwarz - pušky
- Antonín Pechr - pistole
Je tu jistě celá plejáda více či méně známých lidí, jejich úspěchů či elánu se kterým pěstovali svůj oblíbený sport, budovali střelnice, starali se o mládež a vytvořili tak podhoubí pro náš náročný, ale krásný a úspěšný střelecký sport.
Omlouvám se všem, které jsem nejmenoval, ne proto, že by si to nezasloužili, jen si už tolik nepamatuji (S. Sedlák, F. Hrbek, L. Zelený, F. Cinert, J. Němec, M. Němec, J. Reitl, M. Wolf, M. Makrlík, J. Šrámek, B. Vaska, M. Ficek, L. Jirků, J. Vaněk a další).
Nežijící dámy a pánové, čest Vaší památce, a ostatním hodně štěstí, zdraví a radosti při střeleckém sportu.
SSK Plzeň-střed (0176) má nyní, po mnoha stěhování, sídlo v Bolzanově ulici č. 5, registrováno okolo 60 členů, a bez nadsázky patří ve městě i kraji mezi nejaktivnější.
Oldřich Šimša – předseda klubu